reklama

Sú školy nekalou konkurenciou internetových kaviarní?

Internetové kaviarne majú tento rok problém, s ktorým asi nerátali. Mestá si z nich robia dojnú kravu, žiadajú od nich za každý počítač zaplatiť mestskú daň. Niektorí prevádzkovatelia tak považujú školy oslobodené od takýchto daní za svoju nekalú konkurenciu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Keď som čítal riadky sobotňajšieho denníka Korzár, v ktorom sa prevádzkovateľ internetovej kaviarne ponosuje na finančné problémy spôsobené poslancami prešovského mestského zastupiteľstva, zarazilo ma konštatovanie, že vníma školy ako svoju konkurenciu. Naviac ich označuje za nekalú konkurenciu. Toto konštatovanie opiera o fakt, že školy získavajú počítače poväčšine z projektu Infovek a zo sponzorských darov, a za určitých podmienok ich môžu sprístupniť verejnosti.

Je všeobecne známe, že školstvo je finančne poddimenzované, a že získať pre svoje dnes už nutné potreby počítač, či celú sieť nie je také jednoduché, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Pracujem v školstve a medzi správcami školských sietí mám svojich priateľov a spolužiakov zo štúdií. Viem, že školy majú čo robiť, aby uspokojili potreby svojich študentov, ktorí potrebujú pracovať s počítačom a internetom, a viem aj to, že študenti, ktorí sa do školského strojového času nevmestia a doma internet nemajú, smerujú práve do internetových kaviarní. Dokonca aj na vysokej škole, kde pracujem, takýto problém existuje napriek snahám školy o 24-hodinovú prevádzku počítačových učební.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Riaditeľ školy, ktorý by uprednostnil platený prístup verejnosti do svojich počítačových učební pred voľným prístupom svojich žiakov, by si podľa mňa koledoval o okamžité odvolanie. Naviac získavanie počítačov pre školu je kapitola sama o sebe. To, čo ja osobne dôverne poznám, je časovo dlhý a papierovo náročný proces získavania finančných prostriedkov z grantových agentúr za presne špecifikovaným a perfektne naprojektovaným cieľom, ktorého výsledok je naviac kontrolovaný a proces obstarania samotných počítačov je zákonom stanovený na formu verejného obstarávania, ktorej náročnosť radšej opisovať nebudem.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Problém však vidím v tom, že zástupcovia ľudu na komunálnej úrovni potrebujú naplniť rozpočty svojich miest za každú cenu a neváhajú siahnuť na čokoľvek, čo nie je "chránené" zákonom. Žiaľ akosi ich pritom nezaujíma, či to robia koncepčne, alebo nie. V prípade internetových kaviarní ide zjavne o antikoncepčný krok.

Gabriel Pavlík

Gabriel Pavlík

Bloger 
  • Počet článkov:  33
  •  | 
  • Páči sa:  0x

VŠ pedagóg - fyzik, pôsobí v Košiciach. Rád komunikuje s ľuďmi a skúma podstatu ich myslenia. Snaží sa vnášať do života dobrú náladu a pozitívne myslenie. Tvorí webstránky na báze myšlienky "v jednoduchosti je krása". Administruje web babetko.skgabriel.pavlik(at)gmail.com Zoznam autorových rubrík:  Formula 1Auto-MotoSúkromnéAntireklamaPhysis = prírodaNa zamyslenieTechnoNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu